O przedszkolu

Przedszkole w Starym Cykarzewie rozpoczęło swoją działalność 70 lat temu w starym pomieszczeniu baraku. W latach 50 - tych, kiedy wybudowano nową szkołę, przekazano salę dla przedszkola.

Na przełomie lat 80 - tych  przedszkole otrzymało budynek agronomówki. Polepszyły się zatem warunki pracy i zabawy dzieci. Dyrektorem wówczas była pani mgr Aleksandra Bawor.

W roku 2001 funkcję Dyrektora Przedszkola objęła pani mgr Barbara Chyrzyńska i sprawuje ją do dnia dzisiejszego.

Przez wiele lat trwały remonty i modernizacje placówki. Aktualnie budynek przedszkola składa się: z trzech sal zajęć, szatni, kuchni, gabinetu dyrektora oraz sanitariów dla dzieci i pracowników. Ogrodzono również plac przedszkolny.

Dzięki życzliwości lokalnej społeczności i pomocy rodziców zasadzono ponad 100 krzewów. Podarowane krzewy zasadzono w ramach akcji "Sadzimy drzewko - tata i dziecko". Wzmocniła się zatem więź społeczności przedszkolnej z przedszkolem, które zyskało nowy proekologiczny obszar działań.

Kolejnym krokiem było zamontowanie nowych urządzeń na placu zabaw oraz drewnianej altanki podarowanej przez sponsora. Dzięki takim urządzeniom dzieci mogą bezpiecznie i atrakcyjnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Duża altanka pozwala również na spożywanie posiłków w okresie letnim. Tak wyposażony, ogrodzony i usytuowany z dala od hałasu plac zabaw daje wiele możliwości działania: np. organizowanie pikników z rodzicami, propagowania zdrowego stylu życia.

Równocześnie dbano o wyposażenie w nowoczesny sprzęt do zajęć dydaktycznych, nowe meble, pomoce dydaktyczne, zabawki, sprzęt audiowizualny. Także w tej dziedzinie nie zawiedli rodzice i sponsorzy. Rady sołecki: Starego Cykarzewa, Cykarzewa Północnego oraz Grabówki Cykarzewskiej przekazały środki finansowe, dzięki którym: pomalowano elewację zewnętrzną budynku.

Od początku istnienia Przedszkole wpaja dzieciom elementy patriotyczne, zwłaszcza te dotyczące najbliższej okolicy tzw. Małej Ojczyzny. Współpraca ze Szkołami, Strażą Pożarną, Ośrodkiem Zdrowia, Kościołem, miejscowym historykiem i innymi instytucjami sprawia, że przedszkole z dnia na dzień zapisuje kolejne piękne kart w historii.

W lutym 2010 roku cała społeczność przedszkolna obchodziła 60 - lecie Przedszkola w Starym Cykarzewie.